Onemocnění a poruchy vzhledu nehtů

Krásné nehty jsou obrazem zdraví

Na kvalitě a vzhledu nehtů se odráží nejen nemoci související s nehty samotnými. Také určité vnitřní nemoci mohou ovlivnit, jak naše nehty vypadají. Protože krásné nehty jsou obrazem zdraví, nezanedbávejte péči o nehty a kůži okolo nehtů.

Onemocnění a poruchy vzhledu nehtů

 

PREVENCE A ÚČINNÁ REGENERACE

  • Pravidelná správná péče o nehty rukou a nohou a řešení poruch vzhledu nehtů již v zárodku - pozdější stavy pak již vyžadují delší a složitější ošetření. U nohou je důležitá pravidelná pedikúra, prostory mezi prsty je vhodné ošetřovat prostředkem s desinfekčním nebo protiplísňovým účinkem (například desinfekční ActiMaris gel, anebo protiplísňový ProntoMan sprej nebo gel).
  • Volit ponožky z přírodních materiálů (bavlna) s antibakteriální úpravou (například ponožky se stříbrem Avicenum Diafit, nebo Agiva).
  • Ponožky a ručníky prát nejméně při teplotě 60 C a nejlépe propláchnout v desinfekci.
  • Desinfekci obuvi provádět opakovaně speciálními protiplísňovými spreji nebo roztoky (například ProntoMan sprej do bot).
  • V místnostech se přezouvat do otevřené obuvi ošetřené protiplísňovými prostředky.
  • Ve společných sprchách a v bazénech používat gumové nazouváky.
  • Ženy by neměly léčený nehet překrývat kosmetickým lakem. Vhodný je léčivý lak na nehty Sililevo pro obnovu a regeneraci nehtů. Aplikace léčivých laků na nehty by měla trvat 6-9 měsíců - trpělivost a dodržování režimu ošetření je základním předpokladem úspěchu.
  • Po koupeli vytřít meziprstí a prsty do sucha.
  • Používat výhradně svoje ručníky a svoji obuv.
  • Vyvarovat se drobným poraněním pokožky okolo nehtů a nehtové ploténky.
  • Dbát na jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, doplnit stravu o výživové doplňky (například Inca Collagen).

 

Onychomykóza

Onychomykóza je běžné houbové onemocnění nehtu, zpravidla způsobené dermatofytickými houbami, které parazitují na nehtovém keratinu. Většina infekcí (90–95 %) je tedy způsobena dermatofyty, zbytek je způsoben kvasinkami a saprofytickými plísněmi. Houbová infekce postihuje nehtové lůžko nebo ploténku. Onychomykóza tvoří asi 50 % všech onemocnění nehtu a je nejčastější chorobou nehtu dospělých. Onychomykóza se vyskytuje v každém věku, ale u dětí vzácně. Infikované nehty vypadají nepěkně, mají změněnou barvu a často bývají ztluštělé (hyperkeratózní).

Vznik onychomykózy mohou podporovat defekty nehtů způsobené častými poraněními u atletů či jednorázové poranění nehtového aparátu, které má za následek celoživotní poškození. Problémy spojené s onychomykózou mohou negativně ovlivnit pacientův život různým způsobem. Onychomykóza může působit bolest při chůzi, zhoršit funkci prstů a v neposlední řadě může vést ke sníženému sebevědomí. Pacienti s dalšími onemocněními (např. diabetici) mají zvýšené riziko sekundárních komplikací, jako jsou infekce.

Léčbu onychomykóz často ztěžuje pozdní diagnostika. Pacient přichází k lékaři v relativně pozdním stádiu. Není to způsobeno tím, že by onychomykózu nezpozoroval, ale spíše tím, že mu v počátku nezpůsobuje žádné potíže. Pacientovi začne onemocnění vadit, až když se zhorší vzhled nehtu. Odstranění tohoto problému trvá dlouho a vyžaduje spolupráci s lékařem a značnou trpělivost.

Onychomykózou je postiženo celosvětově přibližně 2–10 % dospělé populace. Riziko vzniku onemocnění stoupá s věkem. Jedinci starší 60 let trpí touto chorobou nehtu ve 14–28 procentech. K onemocnění jsou náchylní také zdraví jedinci, kteří hodně sportují a používají společné umývárny a šatny.

Onychomykóza postihuje především nehty na nohou v 80 %, nehty na rukou pak v 20 % případů. Vyšší riziko u nehtů na nohou je způsobeno pomalejším růstem, větší pravděpodobností zranění a lepšími podmínkami pro rozvoj infekce, což je uzavřená obuv.

Onychomykóza je nejběžnější onemocnění nehtů na světě. Rozšíření choroby závisí na klimatických, profesních a socio-ekonomických podmínkách. Zajímavé výsledky přinesla studie ze Severního Malawi (20 000 obyvatel), kde dosud nikdo neonemocněl onychomykózou. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že zde lidé většinou nenosí boty. V porovnání s těmito studiemi velké studie z Evropy, Středního Východu a Severní Ameriky ukázaly vysoký počet houbových onemocnění nehtu. Vysoké procento onychomykóz bylo zaznamenáno u horníků a vyskytovala se v 27 procentech. Za příčinu tak vysokého procenta je považováno horko, vlhkost a společné sprchy.

onychomycosis

Nehtová psoriáza

Jedním projevem psoriázy neboli lupénky je nehtová psoriáza. Projevuje se buď na nehtové matrix jako leukonychie – červené skvrny na nehtech, dolíčkování, drolení, nebo na nehtovém lůžku jako olejové skvrny. Zhoršená kvalita nehtu se může projevit hyperkeratózou – zesílenou nehtovou ploténkou a onycholýzou – štěpením nehtu. Psoriáza nehtů se vyskytuje přibližně u 50 % pacientů s celkovou psoriázou. Ve výjimečných případech může být nehtová psoriáza jediným projevem celkového onemocnění. Kvalita života u pacientů s psoriázou nehtů je ovlivněna jednak z hlediska funkčního postižení nehtů, jednak se může dotýkat jejich emoční stránky. Choroba může narušit vlastní sebevědomí i uplatnění v zaměstnání. Více než 50 % pacientů uvádí bolest a těžkosti při běžných denních úkonech. Pacienti s nehtovou psoriázou jsou rizikovější pro vznik onychomykózy.

psoriaza-nechty-2

Nehtové dystrofie (lámavost, křehkost nehtů)

Onychorrhexis – série úzkých podélných žlábků. Nehet vypadá jako by byl poškrábán smirkovým papírem.

Podélné rýhy – objevují se se stoupajícím věkem, často u pacientů s revmatoidní artritidou či poruchou periferní cirkulace.

Onychoschisis – lamelární štěpení. Tato porucha se často objevuje u žen (až 25 %). Příčinou jsou práce v domácnosti s častým máčením ve vodě s detergenty. Jev souvisí s množstvím vody v rohové vrstvě pokožky a nehtové ploténce. Udává se, že pokud je v uvedené tkáni méně než 16 % vody, dochází k přesychání pokožky a lomivosti nehtů.

sililevo1

Křehkost a ztenčení nehtové ploténky – tato nedostatečnost bývá způsobena narušením keratinu, což je strukturální jednotka nehtové ploténky. Původ křehkosti a tenkosti nehtů bývá různý. Často se vyskytuje u žen po dlouhodobém používání umělých nehtů. Příčinou mohou být domácí práce nebo dřívější traumata nehtů.

Onycholysis – částečné odloučení nehtu od nehtového lůžka. Dutina mezi nehtem a nehtovým lůžkem je vyplněna vzduchem, a tím toto místo může měnit barvu. Uvedené dutiny mohou být náchylné k infekci. Onycholysis je častým průvodním jevem nehtové psoriázy a onychomykózy.

Onycholysis-feature 


 

SILILEVO - remineralizující a reparační lak na nehty postižené deformacemi, křehkostí či bolestivostí nebo k běžnému použití na posílení a ochranu nehtů

Eshop produkty

Sililevo je vyvinutý speciálně pro remineralizaci a obnovení struktury nehtů. Kombinace přírodních složek zabezpečuje hydrataci nehtů, zvýšení pevnosti, tvrdosti a pružnosti nehtů. Účinnost přípravku Sililevo při ošetření nehtové psoriázy (lupénka nehtů), při poškození nehtů a obnově oslabených nehtů byla klinicky ověřena.

SILILEVO
  • hydratuje nehty
  • zvyšuje tvrdost nehtů
  • zvyšuje pevnost nehtů
  • zvyšuje pružnost nehtů

Kombinace přírodních složek s patentovanou technologií hydroxypropylchitosanu pomáhající v regeneraci narušené struktury nehtů a jejich vzhledu.

Hydroxypropylchitosan

  • hydratuje, a tím snižuje lámavost nehtů
  • vytváří bariéru proti vnějším vlivům
  • urychluje růst nehtů
  • pomáhá transportu všech složek laku do nehtové ploténky

Přeslička rolní

  • remineralizuje nehet zvýšením obsahu křemíku ve formě křemičité soli
  • obnovuje strukturu nehtu a zvyšuje jeho pevnost a pružnost

Metylsulfonylmetan

  • přírodní, biologicky dostupná forma síry
  • stabilizuje vláknité proteiny, a tím zvyšuje pružnost nehtu
  • zesiluje vazby mezi vrstvami nehtu, a tím zvyšuje jeho tvrdost

Regenerační kúra

Klinicky ověřené výsledky ukazují na účinnost Silileva v prevenci symptomů lupénky nehtů, onemocnění nehtů jako lámavost, štěpivost a odlučování nehtů od nehtového lůžka.

Aplikace

Lak se aplikuje jednou denně na čisté suché nehty.

Večer před spaním se štětečkem nanese tenká vrstva laku na nehtovou ploténku.

Lak velmi rychle zasychá a na nehtu zůstává neviditelná vrstvička bez jakéhokoliv zápachu, která chrání a stabilizuje nehet.

Vrstvička je rozpustná ve vodě, a proto by měl být přípravek aplikován po umytí a uschnutí nehtů, nejlépe večer před spaním.

Běžné použití na posílení a ochranu nehtů

Sililevo se aplikuje jednou denně na posílení a ochranu nehtů vystavených zvýšenému zatížení. Sililevo lze použít pod kosmetický lak na nehty, a chránit tak nehet před škodlivým účinkem rozpouštědel používaných pro odstranění laku.

Použití:

  1. Odlakovat kosmetický lak.
  2. Nanést vrstvičku laku Sililevo a nechat několik vteřin zaschnout.
  3. Nanést kosmetický lak.

Doporučení

Pro dosažení co nejlepšího výsledku je doporučeno používat přípravek pravidelně alespoň po dobu 3 měsíců. Dlouhodobé používání přípravku pomáhá udržovat nehty silné a zdravé.